:: دوره 10، شماره 36 - ( 9-1400 ) ::
فصلنامه اقتصاد بانکداری اسلامی برگشت به فهرست نسخه ها
واکنش تاب‌آوری اقتصادی در برابر شوک‌های اقتصادی در ایران
علیرضا عزیزی1، هاشم زارع2، حسن مقیمی اسفندآبادی3
1- دانشجوی دکتری علوم اقتصادی، دانشکده اقتصاد و مدیریت، دانشگاه آزاد اسلامی، شیراز، ایران (نویسنده مسئول) ، azizi.alireza53@yahoo.com
2- استادیار دانشکده اقتصاد و مدیریت ، واحد شیراز،دانشگاه آزاد اسلامی، شیراز، ایران
3- دانشجوی دکتری علوم اقتصادی، دانشکده اقتصاد و مدیریت واحد پردیس بین المللی کیش، دانشگاه تهران، ایران
چکیده:   (1621 مشاهده)
تاب‌آوری اقتصادی به توانایی یک اقتصاد برای انعطاف‌پذیری در برابر شوک‌های اقتصادی و بازگشت به مسیر رشد پایدار اشاره دارد. بازگشت به همان مسیر رشد پیش از بروز شوک، لزوماً یک امر مطلوب نیست، به‌خصوص اگر مسیر رشد قبلی در سطح پایین‌تر از مسیر رشد در زمان شوک قرار داشته باشد. بنابراین باید اثر شوک‌های وارده به اقتصاد کشور و واکنش تاب‌آوری اقتصادی نسبت به این شوک‌ها مورد بررسی قرار گیرد. در تحقیق حاضر با استفاده از داده‌های کشور ایران در دوره زمانی 36 سال بین سال‌های 1396-1361 به بررسی این موضوع پرداخته ‌شده است. نتایج تحقیق نشان می‌دهد که در بلندمدت، شوک‌های نرخ بهره باعث می‌شود که اقتصاد به سطحی پایین‌تر از سطح تعادلی قبلی برسد و دیگر شوک‌ها باعث می‌شود اقتصاد به سطحی بالاتر از سطح تعادلی قبل از شوک برسد. در تحقیق حاضر، برای بررسی واکنش تاب‌آوری اقتصادی در برابر شوک‌های اقتصادی در ایران از روش تجزیه‌وتحلیل واکنش ضربه‌ای (IR) در مدل‌های خود رگرسیون برداری (VAR)  با بهره‌گیری از داده‌های پایگاه‌های  داده‌ای بانک مرکزی ایران و بانک جهانی WDI و نرم‌افزار Eviews9 استفاده‌ شده است.
شماره‌ی مقاله: 9
واژه‌های کلیدی: تاب‌آوری اقتصادی، شوک اقتصادی، متغیرهای کلان اقتصادی
متن کامل [PDF 387 kb]   (569 دریافت)    
نوع مقاله: كاربردي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/2/21 | پذیرش: 1400/8/3 | انتشار: 1400/9/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 10، شماره 36 - ( 9-1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها