:: دوره 10، شماره 37 - ( 12-1400 ) ::
فصلنامه اقتصاد بانکداری اسلامی برگشت به فهرست نسخه ها
کامیابی فراخود و اینرسی رفتارِ حسابرسان: مبتنی بر فلسفه پیگمالیون از طریق معادلات ساختاری
سعید اربابی دیزجی1، نادر رضائی2، رسول عبدی3، عسگر پاک مرام4
1- دانشجوی دکتری، گروه حسابداری، واحد بناب، دانشگاه آزاد اسلامی، بناب، ایران
2- استادیار، گروه حسابداری، واحد بناب، دانشگاه آزاد اسلامی، بناب، ایران (نویسنده مسئول) ، naderrezaeimiandoab321@gmail.com
3- استادیار، گروه حسابداری، واحد بناب، دانشگاه آزاد اسلامی، بناب، ایران
4- دانشیار، گروه حسابداری، واحد بناب، دانشگاه آزاد اسلامی، بناب، ایران
چکیده:   (1505 مشاهده)
هـر جامعـه­ای بـرای برقراری ثبات نیاز به ضوابط و قوانین اخلاقی دارد و در صورت عدم برقراری ایـن قـوانین منجـر به گسستگی پیوند میان افراد جامعه خواهد شد و این امر در حسابرسی و ویژگی­های حسابرس نیز باید وجود داشته باشد و استقلال در حرفه حسابرسی را در حوزه اخلاق اسلامی می­توان یاد کرد.  هدف این پژوهش بررسی تأثیر کامیابی فراخورد بر اینرسی رفتارِ حسابرسان مبتنی بر آزمون نظریه فلسفی پیگمالیون می باشد.  ابزار جمع­آوری داده­های پژوهش پرسشنامه بود که برای تحلیل داده­های جمع آوری شده از تحلیلِ حداقل مربعات جزئی استفاده شد. جامعه هدف پژوهش حسابرسان عضو سازمان حسابرسی و موسسات حسابرسی بخش خصوصی بود که از طریق نمونه‌گیری تصادفی انتخاب و در بازه زمانی ۶ ماه مورد بررسی قرار گرفتند. براساس نتایج کسب شده مشخص گردید، کامیابی فراخورد بر اینرسی رفتارِ حسابرسان تأثیر مثبت و معناداری دارد. در واقع نتیجه­ی این پژوهش نشان می دهد،  وجود انتظارات مثبت در متن جامعه و محیط حرفه ای باعث ایجاد پویایی بیشتر در کارکردهای اثربخش استقلال طلبانه حسابرسان می گردد، چراکه انگیزه های محرک می تواند به افزایش فلسفه حرفه­ای حسابرسان در مسیر کار راه­های شان کمک نماید و باعث گردد تا در زمان اتخاذ تصمیم­ها، فارغ از هرگونه نفوذ و وابستگی­های احتمالی، اقدام به اظهارنظر و قضاوت­های حرفه­ای نمایند.
شماره‌ی مقاله: 13
واژه‌های کلیدی: کامیابی فراخورد، اینرسی رفتار حسابرسان، نظریه فلسفی پیگی
متن کامل [PDF 471 kb]   (712 دریافت)    
نوع مقاله: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/8/17 | پذیرش: 1400/9/28 | انتشار: 1400/12/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 10، شماره 37 - ( 12-1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها