:: دوره 10، شماره 34 - ( 3-1400 ) ::
فصلنامه اقتصاد بانکداری اسلامی برگشت به فهرست نسخه ها
اثر نوسانات نرخ ارز بر قدرت وام‌دهی بانک‌ها در ایران
محمد عبدی سیّدکلایی1، محمدحسین احسان‌فر2، سیده فاطمه مظفری آهنگرکلایی3
1- استادیار گروه علوم اقتصادی دانشگاه مازندران (نویسنده مسئول) ، m.abdi.sk@umz.ac.ir
2- استادیار گروه علمی اقتصاد، دانشگاه پیام نور، تهران
3- کارشناس ارشد بانکداری اسلامی
چکیده:   (904 مشاهده)
دست­یابی به توسعه‌ی پایدار اقتصادی به رشد اقتصادی و توسعه‌ی بخش مالی در یک کشور وابسته است. با توجه به بازار سرمایه در ایران، تأمین مالی بخش­های مختلف اقتصادی عمدتاً توسط نظام بانکی صورت می­گیرد. بانک­ها متأثر از شرایط محیطی خود فعالیت می­کنند و رفتار وام­دهی آنها در بیشتر موارد تحت تأثیر عوامل اقتصاد کلان مانند تولید ناخالص داخلی، سطح اشتغال، تورم و نرخ ارز مشخص است. از این­رو، بانک­ها رفتار وام­دهی خود را در پاسخ به این علائم تعدیل می­کنند. علائم مثبت (منفی)، بانک­ها را به وام­دهی بیشتر (کمتر) ترغیب می‌کند. بنابراین، شناسایی عوامل مؤثر بر اعطای اعتبارات نظام بانکی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.
در این راستا، پژوهش حاضر تأثیر نوسانات نرخ ارز بر اعتبارات اعطائی بانک­ها در ایران را مورد بررسی قرار می‌دهد. برای این منظور از روش خودرگرسیون برداری و داده­های فصلی 1396:4 1379:4 استفاده شده است. نتایج نشان می‌دهند که رشد نسبت اعتبارات به سپرده‌های بانک‌ها در رویارویی با تکانه­ی نوسان نرخ ارز ابتدا افزایش می­یابد اما پس از گذشت یک دوره کاهش می‌یابد. رشد نسبت اعتبارات در رویارویی با تکانه­ی تورم و رشد تولید ناخالص داخلی به ترتیب واکنش منفی و مثبت از خود نشان می­دهد. با تحلیل جدول تجزیه­ی واریانس مشخص شد که نرخ رشد تولید ناخالص داخلی بیشترین قدرت توضیح‌دهندگی تغییرات رشد نسبت اعتبارات را دارد. نتایج به‌دست آمده، فرضیه­ی تحقیق را تأیید می‌کند. زیرا، رشد نسبت اعتبارات اعطائی در رویارویی با تکانه‌ی نوسان نرخ ارز ابتدا افزایش می­یابد و پس از گذشت یک دوره کاهش می­یابد.
واژه‌های کلیدی: نوسان نرخ ارز، قدرت وام‌دهی بانک‌ها، خودرگرسیون برداری، اقتصاد ایران
متن کامل [PDF 1212 kb]   (285 دریافت)    
نوع مقاله: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/5/24 | پذیرش: 1400/2/13 | انتشار: 1400/3/5


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 10، شماره 34 - ( 3-1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها